Betoniarnia Białobłocie tel.: +48 693 222 299
Kopalnia kruszyw Białobłocie tel.: +48 609 545 571

Zastanawiasz się, z czego budować dom? Obecnie w tym celu stosuje się różne rodzaje materiałów. Różnią się pod kątem parametrów technicznych, właściwości izolacyjnych, potencjału zastosowania czy też ceny. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie materiałów budowlanych, które są chętnie wykorzystywane w Polsce i naszym zdaniem zasługują na kilka słów uwagi. Zachęcamy do lektury. 

Zawsze kieruj się jakością i parametrami materiałów budowlanych 

Niezależnie od tego, jaki materiał budowlany wybierzesz, zawsze kieruj się jakością jego wykonania oraz parametrami technicznymi. W ramach produktów występujących w jednej kategorii mogą zachodzić bardzo duże różnice. Wpływ na to mają m.in.: proces technologiczny związany z produkcją, czystość materiału czy też inne zmienne. Za każdym razem dokładnie to zweryfikuj. Od jakości kupionych przez Ciebie materiałów i poprawnego ich wykorzystania zależą solidność budynku i bezpieczeństwo jego eksploatacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. Doradcy Agrol chętnie przedstawią Ci właściwości oferowanych przez nas klas betonu, kruszywa i innych materiałów i pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji zakupowej. 

Jakie materiały wykorzystuje się przy budowie domu?

Wpływ na wybór materiałów ma m.in. to, w jakiej technologii powstaje dom. Dynamiczny wzrost cen na rynku sprawia, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jakiej technologii najtaniej wybudować dom. Niestety nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wpływ na to ma kilka czynników, w tym zmieniające się trendy i dostępność materiałów. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Poniżej wskazano na popularne materiały do budowy domu, które warto znać. 

Beton komórkowy

Popularnym wyborem przy budowie domu jest beton komórkowy. Na rynku znany jest również pod nazwą: gazobeton, siporeks lub suporeks. Materiał ten charakteryzuje się niską gęstością i porowatością, co wpływa na jego niską wagę. Beton komórkowy jest prosty w montażu, co przyspiesza murowanie. To jedna z odpowiedzi na to, z czego budować ściany w budynku mieszkalnym. Poza niezaprzeczalnymi zaletami, beton komórkowy ma również swoje wady. Podstawowe z nich to słabsza izolacja akustyczna i termiczna w porównaniu z ceramiką. Alternatywą jest beton ceramiczny o podwyższonych parametrach. 

Beton wodoszczelny do elementów konstrukcji narażonych na działanie wilgoci 

Specjalnym rodzajem jest beton wodoszczelny. To materiał, który powstaje w kontrolowanych warunkach i odznacza się wysoką jakością. Przede wszystkim jest odporny na działanie nadmiernej wilgoci i wody. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie elementy konstrukcji domu mają kontakt z wodą. W związku z tym rekomendowany jest zwłaszcza przy budowie: fundamentów, piwnic, garaży, tarasów, balkonów, przydomowej oczyszczalni oraz ścian zewnętrznych na terenach podmokłych. 

Ceramika tradycyjna i poryzowana

Jednym z podstawowych wyborów inwestorów są pustaki ceramiczne i cegły. Materiał ten posiada niską nasiąkliwość i jest stosunkowo trwały. Do tego dochodzą dobre właściwości termiczne, dzięki czemu od razu zapewnia warstwę izolacji. Poza ceramiką tradycyjną stosuje się również poryzowaną, która poza gliną zawiera w sobie m.in. mączkę drzewną lub trociny. Tak przygotowany materiał jest jeszcze lepszym wyborem w zakresie izolacji termicznej, jednak odznacza się wyższym kosztem zakupu. Cegły ceramiczne stosuje się przy budowie ścian nośnych budynku, a pustaki lepiej sprawdzają się w przypadku ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. 

Prefabrykaty drewniane

Na popularności zyskują prefabrykaty drewniane, które stosuje się przy technologii szkieletowej. Wiele osób wybiera je, gdy ma określić, z czego najlepiej budować dom. Materiał ten nie jest najtańszy i posiada niższą trwałość od betonu. Jego główną zaletą jest przyspieszenie procesu stawiania budynku oraz to, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. 

Prefabrykaty betonowe

Alternatywą do prefabrykatów drewnianych są te betonowe. Stosuje się je w budownictwie mieszkaniowym. Atutem tego rozwiązania jest skrócenie procesu budowy domu przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej wytrzymałości i solidności. Konstrukcje z prefabrykatów betonowych są ciężkie, solidne, ognioodporne i wytrzymałe. Ze względu na ich specyfikę, chętnie wykorzystywane są m.in. przy budowie domów modułowych. 

Perlit

Perlit to materiał pochodzący ze skał wulkanicznych. W procesie produkcji poddaje się go obróbce termicznej oraz procesowi ekstradowania. Dzięki temu dobrze sprawdza się jako budulec. Oferowany na rynku produkt ma postać bloczków z 16 elementów perlitowych, które można swobodnie łączyć. Jako materiał naturalny to ekologiczny wybór, jednak jest droższy w zakupie i wciąż cieszy się niższą popularnością. Wpływa to na to, że nie jest łatwo o znalezienie doświadczonej ekipy budowlanej, która umie z nim pracować. 

Silikaty 

Bloczki silikatowe to kolejny wybór inwestorów. Materiał ten powstaje z prasowanej masy piaskowo-wapiennej. Dzięki temu uznawany jest za przyjazny naturze. Atutem silikatów jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość na ściskanie. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy budowie domów o kilku kondygnacjach. Przy silikatach musisz jednak zadbać o dobrej jakości izolację termiczną, ponieważ same w sobie posiadają tu niskie parametry. Właśnie dlatego bloczki wykorzystuje się tylko przy budowie ścian wielowarstwowych. Niezależnie od wybranego materiału, postępuj zgodnie z zasadami, jak budować dom bezpiecznie i odpowiedzialnie. Pamiętaj o tym, że najtańszy materiał na budowę domu nie zawsze będzie dobrym wyborem. 

Powyżej wskazano wybrane materiały budowlane, które powszechnie wykorzystywane są przy budowie domów jednorodzinnych i innych obiektów. Oprócz nich warto wymienić m.in.: naturalne drewno, keramzytobeton czy stal. Każdy z nich ma inne parametry techniczne i właściwości, dlatego materiał powinien być dopasowany do projektu. Zawsze pod uwagę bierz jego czystość i jakość wykonania. Decydując się na beton oraz inne rozwiązania od Agrol, zapewniasz sobie najwyższą jakość w atrakcyjnej cenie. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej betoniarni z Gorzowa Wielkopolskiego

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2022 Biuro-Agrol.com
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Creative-Colors.pro
Agrol.com