Betoniarnia Białobłocie tel.: +48 693 222 299
Kopalnia kruszyw Białobłocie tel.: +48 609 545 571
beton

Choć wydawałoby się, że wybór betonu nie jest szczególnie istotny, jest to jeden z ważniejszych etapów procesu budowlanego, który bezpośrednio wpływa na trwałość, stabilność i funkcjonalność każdej konstrukcji. Wybór niewłaściwej klasy betonu może skutkować nie tylko obniżeniem wytrzymałości konstrukcji, ale także zwiększeniem kosztów napraw i konserwacji w przyszłości. Dlatego warto przywiązywać ogromną wagę do tego pozornie prostego wyboru, gdyż ma on długofalowe konsekwencje dla jakości i bezpieczeństwa każdej budowli.

W niniejszym artykule podzielimy się istotnymi informacjami dotyczącymi wyboru betonu, aby pomóc Państwu dokonać mądrego i przemyślanego zakupu, dopasowanego do rodzaju projektu, nad którym pracujecie. Omówimy różne klasy betonu i ich zastosowania, byście byli pewni, że wybieracie dokładnie to, czego potrzebujecie. Zapraszamy do zgłębienia tematu z pomocą specjalistów z betoniarni z Gorzowa Wielkopolskiego.

Czym właściwie jest beton?

Beton to materiał budowlany składający się głównie z trzech podstawowych składników: cementu, żwiru (lub kruszywa) oraz wody. Mieszanka tych składników jest starannie przygotowywana, a następnie twardnieje. Beton charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, trwałością oraz zdolnością do przyjmowania różnych kształtów. Właściwości betonu zależą przede wszystkim od proporcji składników oraz ich jakości.

Co to jest ciężar objętościowy betonu?

Ciężar objętościowy betonu, inaczej nazywany gęstością betonu, to miara masy betonu zawartej w jednostce objętości. Jest on istotnym parametrem, który wpływa na właściwości mechaniczne i fizyczne betonu. W praktyce ciężar betonu jest wyrażany w kilogramach na metr sześcienny (kg/m³). Poniżej przedstawiam ogólny zarys klasycznych kategorii betonu i przybliżone zakresy wartości ciężaru objętościowego:

 • beton lekki (od 800 do 2000 kg/m³) – wykorzystywany do produkcji elementów ściennych i stropowych w budynkach mieszkalnych, np. nadporoży i płyt ściennych. Znajduje zastosowanie również jako warstwa wyrównawcza.
 • beton zwykły (od 2000 do 2200 kg/m³) – stosowany do produkcji elementów o podwyższonej izolacyjności cieplnej, takich jak ściany osłonowe i pustaki. Wariant cięższy betonu zwykłego (od 2200-2600 kg/m³) służy natomiast do produkcji elementów konstrukcyjnych betonowych i żelbetowych.
 • beton ciężki (2600 kg/m3 <) – jest stosowany, jako osłona przed promieniowaniem jonizującym.

Klasy wytrzymałości betonu – podstawowy podział

Klasy betonu mają na celu odzwierciedlić wytrzymałość betonu na ściskanie. To kolejny ważny parametr, który należy rozważyć podczas wyboru odpowiedniego materiału. Oznaczenia klas betonu spełniają normy europejskie. Składają się z litery „C” (od ang. „compressive strength”) i dwóch liczb określających wytrzymałość na ściskanie. Wyjątek stanowi beton lekki, który oznacza się literami „LC”.

Jak sprawdza się wytrzymałość na ściskanie? Przygotowuje się próbki betonu w formach o określonych wymiarach. Są to sześciany o boku 150 mm oraz walce o średnicy 150 mm i wysokości 300mm. Następnie pozostawia się je do utwardzenia. Po 28 dniach próbki betonu poddaje się testowi wytrzymałości na ściskanie. Test ten polega na aplikowaniu siły ściskającej na próbki betonu, aż do momentu ich pęknięcia.

Jak odczytywać klasy betonu?

Zostało już powiedziane, że oznaczenie betonu ma formę litery i dwóch cyfr, ale jak właściwie to rozumieć? Wynik testu na ściskanie jest wyrażany w jednostkach ciśnienia, najczęściej w megapaskalach (MPa). Oznacza to, że pierwsza liczba oznacza wytrzymałość próbki w kształcie walca, natomiast druga odpowiada wytrzymałości próbki sześciennej (w MPa). Oto przykładowe oznaczenia klas betonu zwykłego i ciężkiego:

 • C20/25
 • C30/37
 • C55/67
 • C100/115

Oraz przykładowe oznaczenia betonu lekkiego:

 • LC 8/9
 • LC 16/18
 • LC 50/55
 • LC 80/88

Rodzaje betonu ze względu na zastosowanie

Różne rodzaje betonu zostały opracowane, aby sprostać odmiennym zastosowaniom i warunkom środowiskowym. Warto poznać różnice między nimi oraz ich unikalne cechy, ponieważ pomoże to podjąć najbardziej trafną decyzję w procesie zakupowym. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedział, który rodzaj betonu najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Podstawowy podział obejmuje: beton nawierzchniowy, posadzkowy, towarowy i wodoszczelny.

Beton nawierzchniowy

Beton nawierzchniowy jest przeznaczony do budowy dróg, chodników, pasów startowych na lotniskach i innych powierzchni komunikacyjnych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Jest także odporny na tworzenie się kolein oraz wyrw. W miejscach wzmożonego ruchu sprawdza się dużo lepiej niż asfalt oraz zwykły beton. Nie ulega uszkodzeniom ani odkształceniom w wyniku narażenia na czynniki atmosferyczne, np. notoryczne zamarzanie i odmarzanie lub nagrzewanie do wysokich temperatur. Jest wykonany z kruszyw żwirowych lub kruszyw ze skał magmowych i metamorficznych.

Beton posadzkowy

Beton posadzkowy to specjalny rodzaj betonu, który jest projektowany i stosowany do tworzenia trwałych, gładkich i wytrzymałych posadzek w budynkach przemysłowych, komercyjnych i mieszkalnych. Sprawdza się przede wszystkim w garażach, halach przemysłowych i produkcyjnych, a także w magazynach. Jest odporny na ścieranie, działanie obciążeń statycznych i dynamicznych, działanie środków chemicznych oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Beton towarowy

Beton towarowy to gotowy materiał budowlany, który jest przygotowywany i dostarczany bezpośrednio na miejsce budowy. Jest to w zasadzie gotowy produkt, który inwestor może bezpośrednio wykorzystać w procesie budowlanym, eliminując potrzebę samodzielnego mieszania betonu na placu budowy. Beton towarowy jest przygotowywany z zachowaniem ściśle określonych proporcji, co gwarantuje lepszą jakość i parametry techniczne w porównaniu do betonu wytwarzanego na budowie.

Beton wodoszczelny

Beton wodoszczelny nazywany jest także wysokowartościowym. Został on opracowany w taki sposób, aby posiadać zdolność do skutecznego zapobiegania wsiąkaniu wody w strukturę. Posiada wysoką klasę szczelności (min. W8). Beton wodoszczelny to idealny wybór na taras, balkon, do piwnicy, garażu lub fundamentów na podmokłych terenach.

Dlaczego wybór zaufanego dostawcy betonu jest ważny?

Zakup betonu z zaufanego źródła jest kluczowym krokiem w procesie budowy, który zapewnia, że proporcje składników betonu są zachowane zgodnie z określonymi standardami. Dobrej jakości materiał nie będzie pękał pod wpływem obciążeń, zmian temperatury, czy działania wilgoci. Jeżeli nie jesteś przekonany, jakiej klasy beton wybrać do swojego projektu, zwróć się z prośbą o pomoc do specjalistów z betoniarni. Z pewnością udzielą oni cennych wskazówek i podzielą się doświadczeniem.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2022 Biuro-Agrol.com
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Creative-Colors.pro
Agrol.com